HBK körde över Gais med 4-0 och visade återigen upp ett fantastiskt kontringsspel
Efter skador och turbulent mediavecka bakom sig visade spelarna hur man går ihop som grupp
En otroligt skön folkfest som de båda lagens supportrar ställde till med och ett HBK som verkligen blixtrade till i den första halvleken.
https://galleri.halmstadsport.se/hbk-gais-2/Det var många leenden som lämnade Örjans Vall i ett hällregn som nog inte många tänkt på efter att få se HBK verkligen köra över Gais.
Så här skriver HBK på sin sida om matchen
Det tog nämligen bara 20 sekunder innan bollen låg i mål. Det var Villiam Granath som fick dit en efter det att han omsatt ett inlägg från Gisli Eyjolfsson.
GAIS hade någon farlighet innan Amir Al-Ammari satte dit tvåan på ett skott efter 35 minuter.
Det var mycket GAIS efter paus men det var HBK som gjorde nästa mål.
I 73.e minuten hade HBK en snabb kontring där Naeem Mohammed spelade fram Phil Ofosu-Ayeh som gjorde 3-0.
Efter några matchavbrott efter inkastade saker från GAIS fick HBK en straffspark efter att Albin Ahlstrand blivit nerdragen.
På straffen gjorde Naeem Mohammed 4-0.
In och kika på bilder från folkfesten och när ni använder våra bilder så tagga oss i sociala medier.

More Stories
Lyckad landslagsdebut
Delad poäng i hett derby
Segervrålet kom av sig för Halmias damer