september 21, 2026

Halmstadsport

Din lokala sportleverantör

Historiskt SM-Guld till Getinge MK

Efter helgens SM-tävlingar i motocross kan Getinge MK titulera sig svenska mästare

Stenungsunds MK stod som arrangör för tävlingen på Furufjällsbanan, där det skulle bli en historisk seger för Getinge MK.

Anrika klubben körde sin första LAG-SM tävling för hela 40 år sedan och nu kom det efterlängtade guldet.
Med ett starkt lag bestående av Ken Bengtson, Erik Frisagård och John Karleyel, lyckades klubben besegra konkurrenterna i tre intensiva heat.

Lagets ankare Ken Bengtson är en av Sveriges mest framstående motocrossförare, särskilt känd för sina insatser i MX2-klassen.
Under 2025 har han fortsatt att imponera…

  • Dubbelseger i Västerås: I den sjätte rundan av MXSM tog Ken hem båda heaten i MX2 med lugn och kontrollerad körning.
  • Lag-SM-guld: Han var en nyckelförare i Getinge MK:s seger i Lag-SM 2025, tillsammans med Erik Frisagård och John Karleyel.
  • Teambyte: Ken kör numera för Power by JJ Racing, där han och Filip Olsson nyligen tog en dubbel i topp.
  • Taktisk förare: Känd för att känna av tempot i början av heatet och sedan öka successivt – en strategi som ofta ger resultat.

Ken har tidigare vunnit SM, kört internationellt, och varit uttagen till lag-VM. Han har också haft perioder med skador, men har alltid kommit tillbaka starkt.

Erik Frisagård är en ung och lovande motocrossförare från Getinge MK, som under 2025 har tagit stora kliv framåt i sin karriär:

Erik Frisagård – Motocrossprofil 2025

  • Klubb: Getinge MK
  • Meriter: Svensk mästare i 85cc (2022), JVM-deltagare, Lag-SM-guldmedaljör 2025
  • Lag-SM 2025: Bidrog till Getinge MK:s seger tillsammans med Ken Bengtson och John Karleyel
  • Internationellt: Representerade Sverige i Junior-VM i Vantaa, Finland – hans största utmaning hittills
  • Tidigare prestationer: Har tävlat i USM, EM-kval i Danmark och tränat på banor som Böket och Veinge
  • Erik är känd för sin tekniska skicklighet och målmedvetna satsning. Han har redan gjort avtryck både nationellt och internationellt, och mycket tyder på att han är en framtida elitförare.John Karleyel – Motocrosstalang från Getinge MK

    John Karleyel är en ung och lovande motocrossförare som under 2025 har gjort starka avtryck på den svenska scenen:

    • Klubb: Getinge MK
    • Ålder: 17 år (2025)
    • Lag-SM 2025: En av tre förare som tog hem det historiska guldet för Getinge MK, tillsammans med Ken Bengtson och Erik Frisagård
    • Individuella resultat: Slutade på tredje plats i 125cc-klassen under MXSM i Uddevalla 2025
    • Körstil: Känd för sin explosiva start och förmåga att hålla jämnt tempo genom hela heatet
    • Framtidspotential: Har visat att han kan mäta sig med landets bästa juniorer och är en het kandidat för framtida landslagsuppdrag

    Johns insats i Lag-SM visade att han har både nerver och teknik för att prestera under press. Tillsammans med sina lagkamrater har han skrivit in sig i Getinge MK:s historia.

 

bilder tagna av @dary_karyna)

bilder tagna av @dary_karyna)

 

 

Det är 40 år sedan Getinge körde sitt första Lag-SM och första gången det blev guld. De tre förare som tog hem guldet åt klubben var Ken Bengtson, Erik Frisagård och John Karleyel och med lagledare Nicklas Frisagård) Skickar med lite bilder (har många fler, bilder tagna av @dary_karyna)

Tommy Allansson – Svenska motocrossförbundets ordförande (Svemo) svarar gärna på frågor och berättar om tävlingen och kan också mycket om klubben och förarna.